Orion Fans OAB908AN-11-3
OAB908AN-11-3
Part No.:
OAB908AN-11-3
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
ShinYuaOAB908AN-11-3.pdf
Description:
FAN BLOWER 183X70MM 115VAC WIRE
Packaging:
Box
Series:
OAB908
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
115VAC
Size/Dimension:
Rectangular/Rounded - 183mm L x 189.8mm H
Width:
70.00mm
AirFlow:
50.0 CFM (1.40m³/min)
StaticPressure:
1.100 in H2O (274.0 Pa)
BearingType:
Ball
FanType:
Blower
Features:
Capacitor, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise:
40.0dB
Power(Watts):
60.0W
RPM:
1000 RPM
Termination:
3 Wire Leads
IngressProtection:
OperatingTemperature:
-4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
ApprovalAgency:
Category:
AC Fans
Datasheet:
ShinYuaOAB908AN-11-3.pdf
1. How to order OAB908AN-11-3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the OAB908AN-11-3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OAB908AN-11-3?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OAB908AN-11-3.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image OAB908AN-22-1/2 OAB908AN-11-1/2 OAB908AN-11-3 OAB908AN-22-3
Part Number OAB908AN-22-1/2 OAB908AN-11-1/2 OAB908AN-11-3 OAB908AN-22-3
Manufacturer Orion Fans Orion Fans Orion Fans Orion Fans
Packaging Box Box Box Box
Series OAB908 OAB908 OAB908 OAB908
ProductStatus Active Active Active Active
Voltage-Rated 115VAC 115VAC 115VAC 115VAC
Size/Dimension Rectangular/Rounded - 183mm L x 189.8mm H Rectangular/Rounded - 183mm L x 189.8mm H Rectangular/Rounded - 183mm L x 189.8mm H Rectangular/Rounded - 183mm L x 189.8mm H
Width 70.00mm 70.00mm 70.00mm 70.00mm
AirFlow 50.0 CFM (1.40m³/min) 50.0 CFM (1.40m³/min) 50.0 CFM (1.40m³/min) 50.0 CFM (1.40m³/min)
StaticPressure 1.100 in H2O (274.0 Pa) 1.100 in H2O (274.0 Pa) 1.100 in H2O (274.0 Pa) 1.100 in H2O (274.0 Pa)
BearingType Ball Ball Ball Ball
FanType Blower Blower Blower Blower
Noise 40.0dB 40.0dB 40.0dB 40.0dB
Power(Watts) 60.0W 60.0W 60.0W 60.0W