Orion Fans OD4010-24HB
OD4010-24HB
Part No.:
OD4010-24HB
Manufacturer:
Orion Fans
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Package:
Datasheet:
ShinYuaOD4010-24HB.pdf
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 24VDC WIRE
Packaging:
Box
Series:
OD4010
ProductStatus:
Active
Voltage-Rated:
24VDC
Size/Dimension:
Square - 40mm L x 40mm H
Width:
10.50mm
AirFlow:
9.2 CFM (0.258m³/min)
StaticPressure:
0.200 in H2O (49.8 Pa)
BearingType:
Ball
FanType:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart
Noise:
33.4dB
Power(Watts):
1.45 W
RPM:
8000 RPM
Termination:
2 Wire Leads
IngressProtection:
OperatingTemperature:
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
ApprovalAgency:
CE, cURus, TUV, UR
Category:
DC Brushless Fans (BLDC)
Datasheet:
ShinYuaOD4010-24HB.pdf
1. How to order OD4010-24HB on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the OD4010-24HB price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of OD4010-24HB?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of OD4010-24HB.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image OD4010-12HSS OD4010-24HSS OD4010-05MB OD4010-24HB OD4010-12HB
Part Number OD4010-12HSS OD4010-24HSS OD4010-05MB OD4010-24HB OD4010-12HB
Manufacturer Orion Fans Orion Fans Orion Fans Orion Fans Orion Fans
Packaging Box Box Box Box Box
Series OD4010 OD4010 OD4010 OD4010 OD4010
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-Rated 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
Size/Dimension Square - 40mm L x 40mm H Square - 40mm L x 40mm H Square - 40mm L x 40mm H Square - 40mm L x 40mm H Square - 40mm L x 40mm H
Width 10.50mm 10.50mm 10.50mm 10.50mm 10.50mm
StaticPressure 0.200 in H2O (49.8 Pa) 0.200 in H2O (49.8 Pa) 0.200 in H2O (49.8 Pa) 0.200 in H2O (49.8 Pa) 0.200 in H2O (49.8 Pa)
BearingType Ball Ball Ball Ball Ball
FanType Tubeaxial Tubeaxial Tubeaxial Tubeaxial Tubeaxial
Features Auto Restart Auto Restart Auto Restart Auto Restart Auto Restart
Noise 33.4dB 33.4dB 33.4dB 33.4dB 33.4dB
Power(Watts) 1.45 W 1.45 W 1.45 W 1.45 W 1.45 W