ETA-USA ODM20-05SC48
ODM20-05SC48
Part No.:
ODM20-05SC48
Manufacturer:
ETA-USA
Category:
DC DC Converters
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaODM20-05SC48.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 20W
  • Related Categories
Package/Case:
5-DIP Module
Packaging:
Bulk
Series:
ODM20-SC(20W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
36V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
4A
Power(Watts):
20 W
Voltage-Isolation:
5 kV
Applications:
Medical
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
87%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
2.00 L x 1.00 W x 0.47 H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaODM20-05SC48.pdf
1. How to order ODM20-05SC48 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ODM20-05SC48 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ODM20-05SC48?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ODM20-05SC48.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ODM20-15SC48 ODM20-15SC24 ODM20-12SC48 ODM20-05SC48 ODM20-15SC12
Part Number ODM20-15SC48 ODM20-15SC24 ODM20-12SC48 ODM20-05SC48 ODM20-15SC12
Manufacturer ETA-USA ETA-USA ETA-USA ETA-USA ETA-USA
Package/Case 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module 5-DIP Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series ODM20-SC(20W) ODM20-SC(20W) ODM20-SC(20W) ODM20-SC(20W) ODM20-SC(20W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 4A 4A 4A 4A 4A
Power(Watts) 20 W 20 W 20 W 20 W 20 W
Voltage-Isolation 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV 5 kV
Applications Medical Medical Medical Medical Medical
Features - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 87% 87% 87% 87% 87%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 2.00 L x 1.00 W x 0.47 H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.47 H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.47 H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.47 H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm) 2.00 L x 1.00 W x 0.47 H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)