Ohmite OJ5125E-R52
OJ5125E-R52
Part No.:
OJ5125E-R52
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaOJ5125E-R52.pdf
Description:
RES 5.1K OHM 5% 1/8W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Little Rebel® OJ
ProductStatus:
Active
Resistance:
5.1 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Carbon Film
Features:
TemperatureCoefficient:
-450ppm/°C
OperatingTemperature:
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.073 Dia x 0.138 L (1.85mm x 3.50mm)