NKK Switches P01-12-F-1A
P01-12-F-1A
Part No.:
P01-12-F-1A
Manufacturer:
NKK Switches
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYuaP01-12-F-1A.pdf
Description:
INDICATOR 12V GRN CAP BK MLW ILL
Packaging:
Tray
Series:
P01
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Incandescent
LampColor:
Green
LensColor:
Green
LensTransparency:
Clear
Ratings:
AC
Voltage:
12V
Current:
50mA
PanelCutoutShape:
Rectangle
PanelCutoutDimensions:
0.66 x 0.74 (16.76mm x 18.80mm)
LensSize:
16.20mm x 16.00mm
LensStyle:
Rectangle with Flat Top
MillicandelaRating:
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
IngressProtection:
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Datasheet:
ShinYuaP01-12-F-1A.pdf
1. How to order P01-12-F-1A on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the P01-12-F-1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P01-12-F-1A?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P01-12-F-1A.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image P01-06-C-2A P01-12-F-1A P01-12-C-1A P01-06-B-2A P01-24-B-1B
Part Number P01-06-C-2A P01-12-F-1A P01-12-C-1A P01-06-B-2A P01-24-B-1B
Manufacturer NKK Switches NKK Switches NKK Switches NKK Switches NKK Switches
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series P01 P01 P01 P01 P01
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Incandescent Incandescent Incandescent Incandescent Incandescent
LampColor Green Green Green Green Green
LensColor Green Green Green Green Green
LensTransparency Clear Clear Clear Clear Clear
Ratings AC AC AC AC AC
Voltage 12V 12V 12V 12V 12V
Current 50mA 50mA 50mA 50mA 50mA
PanelCutoutShape Rectangle Rectangle Rectangle Rectangle Rectangle
PanelCutoutDimensions 0.66 x 0.74 (16.76mm x 18.80mm) 0.66 x 0.74 (16.76mm x 18.80mm) 0.66 x 0.74 (16.76mm x 18.80mm) 0.66 x 0.74 (16.76mm x 18.80mm) 0.66 x 0.74 (16.76mm x 18.80mm)
LensSize 16.20mm x 16.00mm 16.20mm x 16.00mm 16.20mm x 16.00mm 16.20mm x 16.00mm 16.20mm x 16.00mm