Actuonix Motion Devices Inc P8-10-49-3-ST
P8-10-49-3-ST
Part No.:
P8-10-49-3-ST
Manufacturer:
Actuonix Motion Devices Inc
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Package:
Datasheet:
ShinYuaP8-10-49-3-ST.pdf
Description:
STEPPER MTR HYB LINEAR ACT 3.9V
Packaging:
Retail Package
Series:
P8
ProductStatus:
Active
Type:
Linear Actuator
MotorType:
Stepper, Bipolar
StrokeLength:
0.394 (10.00mm)
LoadForce(Dynamic):
LoadForce(Static):
44.96lbf (200.0N)
Speed:
DutyCycle:
100%
Voltage-Rated:
3VDC
Construction:
Ball Screw
Accuracy:
Acceleration:
Features:
Includes Controller
GearReductionRatio:
49
FeedbackType:
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
-10°C ~ 40°C
IngressProtection:
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Category:
Electric Actuators-Cylinders
Datasheet:
ShinYuaP8-10-49-3-ST.pdf
1. How to order P8-10-49-3-ST on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the P8-10-49-3-ST price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of P8-10-49-3-ST?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of P8-10-49-3-ST.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image P8-10-49-3-ST P8-25-49-3-ST P8-10-165-3-ST P8-100-49-3-ST P8-100-165-3-ST
Part Number P8-10-49-3-ST P8-25-49-3-ST P8-10-165-3-ST P8-100-49-3-ST P8-100-165-3-ST
Packaging Retail Package Retail Package Retail Package Retail Package Retail Package
Series P8 P8 P8 P8 P8
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator Linear Actuator
MotorType Stepper, Bipolar Stepper, Bipolar Stepper, Bipolar Stepper, Bipolar Stepper, Bipolar
StrokeLength 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
LoadForce(Dynamic) - - - - -
Speed - - - - -
DutyCycle 100% 100% 100% 100% 100%
Voltage-Rated 3VDC 3VDC 3VDC 3VDC 3VDC
Construction Ball Screw Ball Screw Ball Screw Ball Screw Ball Screw
Accuracy - - - - -
Acceleration - - - - -
GearReductionRatio 49 49 49 49 49
FeedbackType - - - - -
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
OperatingTemperature -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C -10°C ~ 40°C