SICK, Inc. PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
Part No.:
PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
Manufacturer:
SICK, Inc.
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Package:
Datasheet:
ShinYuaPBS2-RB010SN1SS0NMA0Z.pdf
Description:
PRESSURE TRANS 0-100 PSI
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Bulk
Series:
PBS plus
ProductStatus:
Active
Applications:
Industrial Automation
PressureType:
Gauge
OperatingPressure:
0 ~ 145PSI (0 ~ 1000kPa)
OutputType:
Analog Current/Voltage, NPN/PNP
Output:
4mA ~ 20mA, 0V ~ 10V
Accuracy:
±0.5%
Voltage-Supply:
15V ~ 35V
PortSize:
Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle:
Threaded
Features:
TerminationStyle:
Connector
MaximumPressure:
OperatingTemperature:
-20°C ~ 80°C
Category:
Datasheet:
1. How to order PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
Part Number PBS2-RB010SN1SS0NMA0Z
Manufacturer SICK, Inc.
Package/Case
Packaging Bulk
Series PBS plus
ProductStatus Active
Applications Industrial Automation
PressureType Gauge
OperatingPressure 0 ~ 145PSI (0 ~ 1000kPa)
OutputType Analog Current/Voltage, NPN/PNP
Output 4mA ~ 20mA, 0V ~ 10V
Accuracy ±0.5%
Voltage-Supply 15V ~ 35V
PortSize Male - 1/4 (6.35mm) NPT
PortStyle Threaded
Features -
TerminationStyle Connector
MaximumPressure -
OperatingTemperature -20°C ~ 80°C