Picker Components PC113-2C-C1-12D-X
PC113-2C-C1-12D-X
Part No.:
PC113-2C-C1-12D-X
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaPC113-2C-C1-12D-X.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 12V
Packaging:
Tray
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
12VDC
ContactForm:
DPDT (2 Form C)
ContactRating(Current):
12 A
SwitchingVoltage:
250VAC, 28VDC - Max
CoilCurrent:
75 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
Solder Lug
SealRating:
CoilInsulation:
Class F
MustOperateVoltage:
9.6 VDC
MustReleaseVoltage:
1.2 VDC
OperateTime:
25 ms
ReleaseTime:
25 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 70°C