Picker Components PC730-2C-C3-24D
PC730-2C-C3-24D
Part No.:
PC730-2C-C3-24D
Manufacturer:
Picker Components
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaPC730-2C-C3-24D.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 24V
Packaging:
Bag
Series:
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
DPDT (2 Form C)
ContactRating(Current):
30 A
SwitchingVoltage:
330VAC, 36VDC - Max
CoilCurrent:
83.3 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
SealRating:
CoilInsulation:
Class B
MustOperateVoltage:
18 VDC
MustReleaseVoltage:
2 VDC
OperateTime:
25 ms
ReleaseTime:
15 ms
OperatingTemperature:
-25°C ~ 55°C