Stackpole Electronics Inc PCF14JT10K0
PCF14JT10K0
Part No.:
PCF14JT10K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial, Radial Bend
Datasheet:
ShinYuaPCF14JT10K0.pdf
Description:
RES 10K OHM 5% 1/4W PANASERT
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Radial Bend
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CF
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
0/ -500ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Panasert
Height-Seated(Max):
0.091 Dia x 0.236 L (2.30mm x 6.00mm)