Stackpole Electronics Inc PCFM12JT180R
PCFM12JT180R
Part No.:
PCFM12JT180R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaPCFM12JT180R.pdf
Description:
RES 180 OHM 5% 1/2W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
CFM
ProductStatus:
Active
Resistance:
180 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
0/ -400ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.091 Dia x 0.256 L (2.30mm x 6.50mm)