CUI Inc. PCSA1-S5-S15-S
PCSA1-S5-S15-S
Part No.:
PCSA1-S5-S15-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
4-SIP Module
Datasheet:
ShinYuaPCSA1-S5-S15-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 15V 1W
  • Related Categories
Package/Case:
4-SIP Module
Packaging:
Tube
Series:
PSCA1-S (1W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
5.5V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
67mA
Power(Watts):
1 W
Voltage-Isolation:
1 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C
Efficiency:
80%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.46 L x 0.24 W x 0.40 H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaPCSA1-S5-S15-S.pdf
1. How to order PCSA1-S5-S15-S on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PCSA1-S5-S15-S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PCSA1-S5-S15-S?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PCSA1-S5-S12-S PCSA1-S5-S5-S PCSA1-S5-S15-S PCSA1-S24-S12-S PCSA1-S12-S5-S
Part Number PCSA1-S5-S12-S PCSA1-S5-S5-S PCSA1-S5-S15-S PCSA1-S24-S12-S PCSA1-S12-S5-S
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Package/Case 4-SIP Module 4-SIP Module 4-SIP Module 4-SIP Module 4-SIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PSCA1-S (1W) PSCA1-S (1W) PSCA1-S (1W) PSCA1-S (1W) PSCA1-S (1W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V 5.5V
Voltage-Output1 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 67mA 67mA 67mA 67mA 67mA
Power(Watts) 1 W 1 W 1 W 1 W 1 W
Voltage-Isolation 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV 1 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features SCP SCP SCP SCP SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
Efficiency 80% 80% 80% 80% 80%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.46 L x 0.24 W x 0.40 H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.24 W x 0.40 H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.24 W x 0.40 H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.24 W x 0.40 H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm) 0.46 L x 0.24 W x 0.40 H (11.6mm x 6.0mm x 10.2mm)