Nemco PCT10/20CM
PCT10/20CM
Part No.:
PCT10/20CM
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT10/20CM.pdf
Description:
CAP TANT 10UF 20% 20V 2312
  • Related Categories
Package/Case:
2312 (6032 Metric)
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
20 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
2.2Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.236 L x 0.126 W (6.00mm x 3.20mm)
Height-Seated(Max):
0.102 (2.60mm)