Nemco PCT1/20AK
PCT1/20AK
Part No.:
PCT1/20AK
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT1/20AK.pdf
Description:
CAP TANT 1UF 10% 20V 1206
  • Related Categories
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
PCT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
9Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.126 L x 0.063 W (3.20mm x 1.60mm)
Height-Seated(Max):
0.063 (1.60mm)