Nemco PCT22/10DK
PCT22/10DK
Part No.:
PCT22/10DK
Manufacturer:
Nemco
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT22/10DK.pdf
Description:
CAP TANT 22UF 10% 10V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Packaging:
Bulk
Series:
PCT
ProductStatus:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR(EquivalentSeriesResistance):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime@Temp:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.114 (2.90mm)