Nemco PCT22/16DK
PCT22/16DK
Part No.:
PCT22/16DK
Manufacturer:
Nemco
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
ShinYuaPCT22/16DK.pdf
Description:
CAP TANT 22UF 10% 16V 2917
  • Related Categories
Package/Case:
2917 (7343 Metric)
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
16 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.1Ohm @ 100kHz
OperatingTemperature:
-55°C ~ 125°C
Size/Dimension:
0.287 L x 0.169 W (7.30mm x 4.30mm)
Height-Seated(Max):
0.114 (2.90mm)