Trinamic Motion Control GmbH PD2-013-42
PD2-013-42
Part No.:
PD2-013-42
Manufacturer:
Trinamic Motion Control GmbH
Category:
Stepper Motors
Package:
Datasheet:
PD2-013-42.pdf
Description:
MECHATRONIC DRIVES WITH STEPPER
Packaging:
Bulk
Series:
PANdrive™
ProductStatus:
Obsolete
Type:
Hybrid
CoilType:
Bipolar
Voltage-Rated:
12 ~ 24VDC
CurrentRating(Amps):
1 A
StepsperRevolution:
200
StepAngle:
1.8°
Accuracy:
Torque-Holding(oz-in/mNm):
49.56 / 350
Size/Dimension:
Square - 1.654 x 1.654 (42.00mm x 42.00mm)
NEMAFrameSize:
17
Diameter-Shaft:
Length-ShaftandBearing:
MountingHoleSpacing:
TerminationStyle:
Connector
OperatingTemperature:
-25°C ~ 70°C