NMB Technologies Corporation PG15S-D20-HHB9
PG15S-D20-HHB9
Part No.:
PG15S-D20-HHB9
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
Stepper Motors
Package:
Datasheet:
ShinYuaPG15S-D20-HHB9.pdf
Description:
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 15V
Packaging:
Bulk
Series:
PG
ProductStatus:
Active
Type:
Permanent Magnet Gear Motor
CoilType:
Bipolar
Voltage-Rated:
15VDC
CurrentRating(Amps):
100 mA
StepsperRevolution:
2048
StepAngle:
0.176°
Accuracy:
Torque-Holding(oz-in/mNm):
Size/Dimension:
Round - 0.591 Dia (15.00mm)
NEMAFrameSize:
Diameter-Shaft:
0.118 (3.00mm)
Length-ShaftandBearing:
0.354 (9.00mm)
MountingHoleSpacing:
0.787 (20.00mm)
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
CoilResistance:
10 Ohms
Category:
Stepper Motors
Datasheet:
ShinYuaPG15S-D20-HHB9.pdf
1. How to order PG15S-D20-HHB9 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PG15S-D20-HHB9 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PG15S-D20-HHB9?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PG15S-D20-HHB9 PG20L-D20-HHC0 PG25L-D24-HHC1 PG35S-D48-HHC2 PG15S-J20-HHF3
Part Number PG15S-D20-HHB9 PG20L-D20-HHC0 PG25L-D24-HHC1 PG35S-D48-HHC2 PG15S-J20-HHF3
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PG PG PG PG PG
ProductStatus Active Active Active Active Active
CoilType Bipolar Bipolar Bipolar Bipolar Bipolar
Voltage-Rated 15VDC 15VDC 15VDC 15VDC 15VDC
CurrentRating(Amps) 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA 100 mA
StepsperRevolution 2048 2048 2048 2048 2048
StepAngle 0.176° 0.176° 0.176° 0.176° 0.176°
Accuracy - - - - -
Torque-Holding(oz-in/mNm) 21.2 / 150 21.2 / 150 21.2 / 150 21.2 / 150 21.2 / 150
Size/Dimension Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm)
NEMAFrameSize - - - - -
Diameter-Shaft 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
Length-ShaftandBearing 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm)
MountingHoleSpacing 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm)
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
OperatingTemperature - - - - -
CoilResistance 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms