NMB Technologies Corporation PG15S-J20-HHF3
PG15S-J20-HHF3
Part No.:
PG15S-J20-HHF3
Manufacturer:
NMB Technologies Corporation
Category:
Stepper Motors
Package:
Datasheet:
ShinYuaPG15S-J20-HHF3.pdf
Description:
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 5V
Packaging:
Tray
Series:
PG
ProductStatus:
Active
Type:
Permanent Magnet Gear Motor
CoilType:
Bipolar
Voltage-Rated:
5VDC
CurrentRating(Amps):
StepsperRevolution:
1000
StepAngle:
0.36°
Accuracy:
Torque-Holding(oz-in/mNm):
Size/Dimension:
Round - 0.591 Dia (15.00mm)
NEMAFrameSize:
Diameter-Shaft:
0.118 (3.00mm)
Length-ShaftandBearing:
0.354 (9.00mm)
MountingHoleSpacing:
0.787 (20.00mm)
TerminationStyle:
Wire Leads
OperatingTemperature:
0°C ~ 50°C
CoilResistance:
10 Ohms
Category:
Stepper Motors
Datasheet:
ShinYuaPG15S-J20-HHF3.pdf
1. How to order PG15S-J20-HHF3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PG15S-J20-HHF3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PG15S-J20-HHF3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PG15S-D20-HHB9 PG20L-D20-HHC0 PG25L-D24-HHC1 PG35S-D48-HHC2 PG15S-J20-HHF3
Part Number PG15S-D20-HHB9 PG20L-D20-HHC0 PG25L-D24-HHC1 PG35S-D48-HHC2 PG15S-J20-HHF3
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series PG PG PG PG PG
ProductStatus Active Active Active Active Active
CoilType Bipolar Bipolar Bipolar Bipolar Bipolar
Voltage-Rated 5VDC 5VDC 5VDC 5VDC 5VDC
CurrentRating(Amps) - - - - -
StepsperRevolution 1000 1000 1000 1000 1000
StepAngle 0.36° 0.36° 0.36° 0.36° 0.36°
Accuracy - - - - -
Size/Dimension Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm) Round - 0.591 Dia (15.00mm)
NEMAFrameSize - - - - -
Diameter-Shaft 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm) 0.118 (3.00mm)
Length-ShaftandBearing 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm) 0.354 (9.00mm)
MountingHoleSpacing 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm) 0.787 (20.00mm)
TerminationStyle Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
OperatingTemperature 0°C ~ 50°C 0°C ~ 50°C 0°C ~ 50°C 0°C ~ 50°C 0°C ~ 50°C
CoilResistance 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms 10 Ohms