Trinamic Motion Control GmbH PD28-1-1021-TMCL
PD28-1-1021-TMCL
Part No.:
PD28-1-1021-TMCL
Manufacturer:
Trinamic Motion Control GmbH
Category:
Stepper Motors
Package:
Datasheet:
ShinYuaPD28-1-1021-TMCL.pdf
Description:
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Packaging:
Box
Series:
PANdrive™
ProductStatus:
Active
Type:
Hybrid
CoilType:
Bipolar
Voltage-Rated:
24VDC
CurrentRating(Amps):
700 mA
StepsperRevolution:
200
StepAngle:
1.8°
Accuracy:
Torque-Holding(oz-in/mNm):
8.49 / 60
Size/Dimension:
Square - 1.100 x 1.100 (28.00mm x 28.00mm)
NEMAFrameSize:
11
Diameter-Shaft:
0.197 (5.00mm)
Length-ShaftandBearing:
0.787 (20.00mm)
MountingHoleSpacing:
0.906 (23.00mm)