Trinamic Motion Control GmbH PD42-4-1241-TMCL
PD42-4-1241-TMCL
Part No.:
PD42-4-1241-TMCL
Manufacturer:
Trinamic Motion Control GmbH
Category:
Stepper Motors
Package:
Datasheet:
PD42-4-1241-TMCL.pdf
Description:
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.8NM
Packaging:
Bulk
Series:
PANdrive™
ProductStatus:
Active
Type:
Hybrid
CoilType:
Bipolar
Voltage-Rated:
3.3VDC
CurrentRating(Amps):
3 A
StepsperRevolution:
200
StepAngle:
1.8°
Accuracy:
±5%
Torque-Holding(oz-in/mNm):
113.30 / 800
Size/Dimension:
Square - 1.654 x 1.654 (42.00mm x 42.00mm)
NEMAFrameSize:
17
Diameter-Shaft:
0.197 (5.00mm)
Length-ShaftandBearing:
0.945 (24.00mm)
MountingHoleSpacing:
1.220 (31.00mm)
TerminationStyle:
Wire Leads with Connector
OperatingTemperature:
-20°C ~ 50°C
CoilResistance:
1.1 Ohms