CUI Inc. PDQ15-Q48-D5-D
PDQ15-Q48-D5-D
Part No.:
PDQ15-Q48-D5-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaPDQ15-Q48-D5-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-5V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
PDQ15-D (15W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
-5V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
1.5A, 1.5A
Power(Watts):
15 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
85%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)