CUI Inc. PDQ15-Q48-S5-D
PDQ15-Q48-S5-D
Part No.:
PDQ15-Q48-S5-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
ShinYuaPDQ15-Q48-S5-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 5V 15W
  • Related Categories
Package/Case:
6-DIP Module
Packaging:
Tube
Series:
PDQ15-D (15W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
75V
Voltage-Output1:
5V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
3A
Power(Watts):
15 W
Voltage-Isolation:
1.5 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
88%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaPDQ15-Q48-S5-D.pdf
1. How to order PDQ15-Q48-S5-D on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PDQ15-Q48-S5-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PDQ15-Q48-S5-D?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PDQ15-Q48-S5-D PDQ15-Q24-D5-D PDQ15-Q24-S12-D PDQ15-Q48-S3-D PDQ15-Q48-D12-D
Part Number PDQ15-Q48-S5-D PDQ15-Q24-D5-D PDQ15-Q24-S12-D PDQ15-Q48-S3-D PDQ15-Q48-D12-D
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Package/Case 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module 6-DIP Module
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PDQ15-D (15W) PDQ15-D (15W) PDQ15-D (15W) PDQ15-D (15W) PDQ15-D (15W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 75V 75V 75V 75V 75V
Voltage-Output1 5V 5V 5V 5V 5V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 3A 3A 3A 3A 3A
Power(Watts) 15 W 15 W 15 W 15 W 15 W
Voltage-Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Efficiency 88% 88% 88% 88% 88%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm) 1.00 L x 1.00 W x 0.40 H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)