TDK-Lambda Americas Inc PFE500SA-12/T
PFE500SA-12/T
Part No.:
PFE500SA-12/T
Manufacturer:
TDK-Lambda Americas Inc
Category:
AC DC Converters
Package:
11-DIP Module, Full Brick
Datasheet:
ShinYuaPFE500SA-12/T.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 396W
  • Related Categories
Package/Case:
11-DIP Module, Full Brick
Packaging:
Bulk
Series:
PFE500SA (500W)
ProductStatus:
Active
Type:
Enclosed
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input:
85 ~ 265 VAC
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
33A
Power(Watts):
396 W
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Remote On/Off, Universal Input
OperatingTemperature:
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency:
86%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
ApprovalAgency:
CE, CSA, UL
Category:
AC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaPFE500SA-12/T.pdf
1. How to order PFE500SA-12/T on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PFE500SA-12/T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PFE500SA-12/T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PFE500SA-12/T.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PFE500SA-12 PFE500SA-12/T PFE500SA-28 PFE500SA-28/T PFE500SA-48
Part Number PFE500SA-12 PFE500SA-12/T PFE500SA-28 PFE500SA-28/T PFE500SA-48
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PFE500SA (500W) PFE500SA (500W) PFE500SA (500W) PFE500SA (500W) PFE500SA (500W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC 85 ~ 265 VAC
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 33A 33A 33A 33A 33A
Power(Watts) 396 W 396 W 396 W 396 W 396 W
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Efficiency 86% 86% 86% 86% 86%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm) 4.60 L x 2.40 W x 0.50 H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)