Visual Communications Company - VCC PL16-W120-CW
PL16-W120-CW
Part No.:
PL16-W120-CW
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
ShinYuaPL16-W120-CW.pdf
Description:
16MM PILOT LIGHT AND LED REPLACE
Packaging:
Bulk
Series:
PL16
ProductStatus:
Active
Type:
LED
LampColor:
White
LensColor:
LensTransparency:
Ratings:
AC/DC
Voltage:
120V
Current:
PanelCutoutShape:
Round
PanelCutoutDimensions:
0.63 (16.00mm)
LensSize:
9.80mm Dia
LensStyle:
Round with Domed Top
MillicandelaRating:
Wavelength-Peak:
ViewingAngle:
TerminationStyle:
Screw Terminal
IngressProtection:
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Datasheet:
ShinYuaPL16-W120-CW.pdf
1. How to order PL16-W120-CW on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PL16-W120-CW price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PL16-W120-CW?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PL16-W120-CW.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PL16-A120-CA PL16-B120-CB PL16-R48-CR PL16-W120-CW PL16-G120-CG
Part Number PL16-A120-CA PL16-B120-CB PL16-R48-CR PL16-W120-CW PL16-G120-CG
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PL16 PL16 PL16 PL16 PL16
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type LED LED LED LED LED
LampColor White White White White White
LensColor - - - - -
LensTransparency - - - - -
Ratings AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC AC/DC
Voltage 120V 120V 120V 120V 120V
Current - - - - -
PanelCutoutShape Round Round Round Round Round
PanelCutoutDimensions 0.63 (16.00mm) 0.63 (16.00mm) 0.63 (16.00mm) 0.63 (16.00mm) 0.63 (16.00mm)
LensSize 9.80mm Dia 9.80mm Dia 9.80mm Dia 9.80mm Dia 9.80mm Dia