Bourns Inc. PM54-221K-RC
PM54-221K-RC
Part No.:
PM54-221K-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Datasheet:
ShinYuaPM54-221K-RC.pdf
Description:
FIXED IND 220UH 350MA 1.57OHM SM
  • Related Categories
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
PM54
ProductStatus:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material-Core:
Ferrite
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±10%
CurrentRating(Amps):
350 mA
Current-Saturation(Isat):
440mA
Shielding:
Unshielded
DCResistance(DCR):
1.57Ohm
Q@Freq:
20 @ 796kHz
Frequency-SelfResonant:
6MHz
Ratings:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test:
1 kHz
Features:
MountingType:
Surface Mount
Size/Dimension:
Category:
Fixed Inductors
Datasheet:
ShinYuaPM54-221K-RC.pdf
1. How to order PM54-221K-RC on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PM54-221K-RC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PM54-221K-RC?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PM54-221K-RC.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PM54-100M-RC PM54-101K-RC PM54-330L-RC PM54-220M-RC PM54-221K-RC
Part Number PM54-100M-RC PM54-101K-RC PM54-330L-RC PM54-220M-RC PM54-221K-RC
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard Nonstandard
Series PM54 PM54 PM54 PM54 PM54
ProductStatus Active Active Active Active Active
Material-Core Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite Ferrite
Inductance 220 µH 220 µH 220 µH 220 µH 220 µH
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
CurrentRating(Amps) 350 mA 350 mA 350 mA 350 mA 350 mA
Current-Saturation(Isat) 440mA 440mA 440mA 440mA 440mA
Shielding Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded Unshielded
DCResistance(DCR) 1.57Ohm 1.57Ohm 1.57Ohm 1.57Ohm 1.57Ohm
Q@Freq 20 @ 796kHz 20 @ 796kHz 20 @ 796kHz 20 @ 796kHz 20 @ 796kHz
Frequency-SelfResonant 6MHz 6MHz 6MHz 6MHz 6MHz
Ratings - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C
InductanceFrequency-Test 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz 1 kHz