Yageo PNP5WVJR-73-500R
PNP5WVJR-73-500R
Part No.:
PNP5WVJR-73-500R
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaPNP5WVJR-73-500R.pdf
Description:
RES 500 OHM 5% 5W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
PNPV
ProductStatus:
Active
Resistance:
500 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
5W
Composition:
Wirewound
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 200°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.295 Dia x 0.669 L (7.50mm x 17.00mm)