Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PR01000101603JR500
PR01000101603JR500
Part No.:
PR01000101603JR500
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
ShinYuaPR01000101603JR500.pdf
Description:
RES 160K OHM 1W 5% AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
PR01
ProductStatus:
Active
Resistance:
160 kOhms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
1W
Composition:
Metal Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±250ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
0.098 Dia x 0.256 L (2.50mm x 6.50mm)