CUI Inc. PRMC3-D24-D12-S
PRMC3-D24-D12-S
Part No.:
PRMC3-D24-D12-S
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
8-SIP Module, 7 Leads
Datasheet:
ShinYuaPRMC3-D24-D12-S.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
  • Related Categories
Package/Case:
8-SIP Module, 7 Leads
Packaging:
Tube
Series:
PRMC3-S (3W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
18V
Voltage-Input(Max):
36V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
-12V
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
125mA, 125mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
83%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaPRMC3-D24-D12-S.pdf
1. How to order PRMC3-D24-D12-S on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PRMC3-D24-D12-S price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PRMC3-D24-D12-S?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PRMC3-D24-D12-S PRMC3-D12-D15-S PRMC3-D12-S15-S PRMC3-D24-S3-S PRMC3-D48-S12-S
Part Number PRMC3-D24-D12-S PRMC3-D12-D15-S PRMC3-D12-S15-S PRMC3-D24-S3-S PRMC3-D48-S12-S
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PRMC3-S (3W) PRMC3-S (3W) PRMC3-S (3W) PRMC3-S (3W) PRMC3-S (3W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 2 2 2 2 2
Voltage-Input(Min) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Input(Max) 36V 36V 36V 36V 36V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 -12V -12V -12V -12V -12V
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 125mA, 125mA 125mA, 125mA 125mA, 125mA 125mA, 125mA 125mA, 125mA
Power(Watts) 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features - - - - -
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Efficiency 83% 83% 83% 83% 83%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm) 0.87 L x 0.37 W x 0.47 H (22.0mm x 9.5mm x 12.0mm)