Stackpole Electronics Inc PRNF14BAC250R
PRNF14BAC250R
Part No.:
PRNF14BAC250R
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial, Radial Bend
Datasheet:
ShinYuaPRNF14BAC250R.pdf
Description:
RES 250 OHM 0.1% 1/4W AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Radial Bend
Packaging:
Tape & Box (TB)
Series:
RNF
ProductStatus:
Active
Resistance:
250 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power(Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Retardant Coating, Safety
TemperatureCoefficient:
±50ppm/°C
OperatingTemperature:
-55°C ~ 155°C
Size/Dimension:
Axial
Height-Seated(Max):
0.093 Dia x 0.250 L (2.35mm x 6.35mm)