Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PS0030BE56133AP1
PS0030BE56133AP1
Part No.:
PS0030BE56133AP1
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Axial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
ShinYuaPS0030BE56133AP1.pdf
Description:
CAP CER 560PF 5KV N2200 AXIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Can - Screw Terminals
Packaging:
Bulk
Series:
PS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±5%
Voltage-Rated:
5000V (5kV)
TemperatureCoefficient:
N2200
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
FailureRate:
MountingType:
Chassis Mount
Size/Dimension:
1.417 Dia (36.00mm)
Height-Seated(Max):
0.866 (22.00mm)