Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PS0055BE20236AP2
PS0055BE20236AP2
Part No.:
PS0055BE20236AP2
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet:
PS0055BE20236AP2.pdf
Description:
CAP CER 2000PF 5KV N2200 DISK
  • Related Categories
Package/Case:
Disk, Metal Fitting - Threaded
Packaging:
Bulk
Series:
PS
ProductStatus:
Active
Capacitance:
2000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage-Rated:
5000V (5kV)
TemperatureCoefficient:
N2200
OperatingTemperature:
-55°C ~ 100°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
FailureRate:
MountingType:
Requires Holder
Size/Dimension:
2.244 Dia (57.00mm)
Height-Seated(Max):
0.827 (21.00mm)
Thickness(Max):
LeadSpacing:
Category:
Ceramic Capacitors
Datasheet:
ShinYuaPS0055BE20236AP2.pdf
1. How to order PS0055BE20236AP2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PS0055BE20236AP2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PS0055BE20236AP2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PS0020BE33036BH1 PS0055BE20236AP2 PS0055BE40238AS1 PS0055BE50160BJ1 PS0055BE15138BH1
Part Number PS0020BE33036BH1 PS0055BE20236AP2 PS0055BE40238AS1 PS0055BE50160BJ1 PS0055BE15138BH1
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series PS PS PS PS PS
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 2000 pF 2000 pF 2000 pF 2000 pF 2000 pF
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Voltage-Rated 5000V (5kV) 5000V (5kV) 5000V (5kV) 5000V (5kV) 5000V (5kV)
TemperatureCoefficient N2200 N2200 N2200 N2200 N2200
OperatingTemperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
Features High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage High Voltage
Ratings - - - - -
FailureRate - - - - -
MountingType Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
Size/Dimension 2.244 Dia (57.00mm) 2.244 Dia (57.00mm) 2.244 Dia (57.00mm) 2.244 Dia (57.00mm) 2.244 Dia (57.00mm)
Height-Seated(Max) 0.827 (21.00mm) 0.827 (21.00mm) 0.827 (21.00mm) 0.827 (21.00mm) 0.827 (21.00mm)