Yageo PSM700JB-10R
PSM700JB-10R
Part No.:
PSM700JB-10R
Manufacturer:
Yageo
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Datasheet:
ShinYuaPSM700JB-10R.pdf
Description:
RES 10 OHM 5% 7W RADIAL
  • Related Categories
Package/Case:
Radial
Packaging:
Bulk
Series:
PSM
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±5%
Power(Watts):
7W
Composition:
Wirewound
Features:
Anti-Arc, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
TemperatureCoefficient:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 350°C
Size/Dimension:
Height-Seated(Max):
1.496 L x 0.276 W (38.00mm x 7.00mm)
NumberofTerminations:
0.331 (8.40mm)