CUI Devices PT01-D120D-A502
PT01-D120D-A502
Part No.:
PT01-D120D-A502
Manufacturer:
CUI Devices
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
ShinYuaPT01-D120D-A502.pdf
Description:
POT 5K OHM 1/20W CARBON R-LOG
Packaging:
Tray
Series:
PT01
ProductStatus:
Active
Resistance(Ohms):
5k
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
0.05W, 1/20W
BuiltinSwitch:
None
NumberofTurns:
1
Features:
Taper:
Reverse Logarithmic
NumberofGangs:
1
AdjustmentType:
Top Adjustment
TemperatureCoefficient:
Rotation:
285°
ResistiveMaterial:
Carbon
TerminationStyle:
PC Pins
ActuatorType:
Flatted
ActuatorLength:
0.787 (20.00mm)
ActuatorDiameter:
0.236 (6.00mm)