CUI Devices PT01-D125D-B503
PT01-D125D-B503
Part No.:
PT01-D125D-B503
Datasheet:
ShinYuaPT01-D125D-B503.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Resistance(Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
0.05W, 1/20W
BuiltinSwitch:
None
Taper:
Linear
ActuatorLength:
0.984 (25.00mm)
ActuatorDiameter:
0.236 (6.00mm)
BushingThread:
Datasheet:
ShinYuaPT01-D125D-B503.pdf
1. How to order PT01-D125D-B503 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PT01-D125D-B503 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PT01-D125D-B503?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PT01-D125D-B503 PT01-D225D-B502 PT01-D120D-B203 PT01-D120D-B104 PT01-D225D-B102
Part Number PT01-D125D-B503 PT01-D225D-B502 PT01-D120D-B203 PT01-D120D-B104 PT01-D225D-B102
Manufacturer CUI Devices CUI Devices CUI Devices CUI Devices CUI Devices
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series PT01 PT01 PT01 PT01 PT01
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance(Ohms) 50k 50k 50k 50k 50k
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Power(Watts) 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W 0.05W, 1/20W
BuiltinSwitch None None None None None
NumberofTurns 1 1 1 1 1
Features - - - - -
Taper Linear Linear Linear Linear Linear
NumberofGangs 1 1 1 1 1
AdjustmentType Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment Top Adjustment
Rotation 285° 285° 285° 285° 285°
ResistiveMaterial Carbon Carbon Carbon Carbon Carbon
TerminationStyle PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins PC Pins
ActuatorType Flatted Flatted Flatted Flatted Flatted
ActuatorLength 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm) 0.984 (25.00mm)
ActuatorDiameter 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm) 0.236 (6.00mm)