CUI Devices PT01-D225D-A503
PT01-D225D-A503
Part No.:
PT01-D225D-A503
Datasheet:
ShinYuaPT01-D225D-A503.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON R-LOG
Resistance(Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power(Watts):
0.05W, 1/20W
BuiltinSwitch:
Detent
Taper:
Reverse Logarithmic
ActuatorLength:
0.984 (25.00mm)
ActuatorDiameter:
0.236 (6.00mm)