Bourns Inc. PTA2043-2010CIB254
PTA2043-2010CIB254
Part No.:
PTA2043-2010CIB254
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Slide Potentiometers
Package:
Datasheet:
ShinYuaPTA2043-2010CIB254.pdf
Description:
SLIDE POT 250K OHM 0.1W TOP 20MM
Packaging:
Tray
Series:
Pro Audio PTA
ProductStatus:
Active
Resistance:
250 kOhms
Power(Watts):
0.1W, 1/10W
Tolerance:
±20%
AdjustmentType:
Top
FaderType:
Standard
TravelRange:
20mm
Size/Dimension:
Rectangular - 1.378 L x 0.354 W x 0.256 H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Category:
Slide Potentiometers
Datasheet:
ShinYuaPTA2043-2010CIB254.pdf
1. How to order PTA2043-2010CIB254 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PTA2043-2010CIB254 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PTA2043-2010CIB254?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PTA2043-2010CIB104 PTA2043-2015CPB103 PTA1543-2010CIB103 PTA2043-2010CIB254 PTA3043-2010CIB103
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series Pro Audio PTA Pro Audio PTA Pro Audio PTA Pro Audio PTA Pro Audio PTA
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 250 kOhms 250 kOhms 250 kOhms 250 kOhms 250 kOhms
Power(Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
AdjustmentType Top Top Top Top Top
FaderType Standard Standard Standard Standard Standard
TravelRange 20mm 20mm 20mm 20mm 20mm
Size/Dimension Rectangular - 1.378 L x 0.354 W x 0.256 H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm) Rectangular - 1.378 L x 0.354 W x 0.256 H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm) Rectangular - 1.378 L x 0.354 W x 0.256 H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm) Rectangular - 1.378 L x 0.354 W x 0.256 H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm) Rectangular - 1.378 L x 0.354 W x 0.256 H (35.00mm x 9.00mm x 6.50mm)