Vishay General Semiconductor - Diodes Division PTV15B-E3/84A
PTV15B-E3/84A
Part No.:
PTV15B-E3/84A
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
DO-220AA
Datasheet:
ShinYuaPTV15B-E3/84A.pdf
Description:
DIODE ZENER 15.6V 600MW DO220AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
eSMP®
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±6%
Part Status:
Obsolete
Power - Max:
600 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
10 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
150°C
Operating Temperature:
15.6 V
Supplier Device Package:
10 µA @ 11 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA