Vishay General Semiconductor - Diodes Division PTV4.7B-M3/85A
PTV4.7B-M3/85A
Part No.:
PTV4.7B-M3/85A
Datasheet:
ShinYuaPTV4.7B-M3/85A.pdf
Description:
DIODE ZENER 4.7V 600MW DO220AA
Tolerance:
±5%
Part Status:
Active
Power - Max:
600 mW
Package / Case:
10 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
4.7 V
Supplier Device Package:
20 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.5 V @ 200 mA