CUI Inc. PVB3-D5-D15-D
PVB3-D5-D15-D
Part No.:
PVB3-D5-D15-D
Datasheet:
ShinYuaPVB3-D5-D15-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER +/-15V 3W
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
PVB3-D (3W)
NumberofOutputs:
2
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
9V
Voltage-Output1:
15V
Voltage-Output2:
-15V
Current-Output(Max):
100mA, 100mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
3 kV
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
84%
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)