CUI Inc. PVB3-D5-S12-D
PVB3-D5-S12-D
Part No.:
PVB3-D5-S12-D
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
24-DIP Module, 10 Leads
Datasheet:
ShinYuaPVB3-D5-S12-D.pdf
Description:
DC DC CONVERTER 12V 3W
  • Related Categories
Package/Case:
24-DIP Module, 10 Leads
Packaging:
Tube
Series:
PVB3-D (3W)
ProductStatus:
Active
Type:
Isolated Module
NumberofOutputs:
1
Voltage-Input(Min):
4.5V
Voltage-Input(Max):
9V
Voltage-Output1:
12V
Voltage-Output2:
Voltage-Output3:
Voltage-Output4:
Current-Output(Max):
250mA
Power(Watts):
3 W
Voltage-Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
OCP, SCP
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Efficiency:
76%
MountingType:
Through Hole
Size/Dimension:
1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
ControlFeatures:
ApprovalAgency:
Category:
DC DC Converters
Datasheet:
ShinYuaPVB3-D5-S12-D.pdf
1. How to order PVB3-D5-S12-D on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the PVB3-D5-S12-D price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PVB3-D5-S12-D?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of PVB3-D5-S12-D.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PVB3-D12-S5-D PVB3-D5-S5-D PVB3-D12-D12-D PVB3-D12-D15-D PVB3-D5-S12-D
Part Number PVB3-D12-S5-D PVB3-D5-S5-D PVB3-D12-D12-D PVB3-D12-D15-D PVB3-D5-S12-D
Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series PVB3-D (3W) PVB3-D (3W) PVB3-D (3W) PVB3-D (3W) PVB3-D (3W)
ProductStatus Active Active Active Active Active
Type Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module Isolated Module
NumberofOutputs 1 1 1 1 1
Voltage-Input(Min) 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V 4.5V
Voltage-Input(Max) 9V 9V 9V 9V 9V
Voltage-Output1 12V 12V 12V 12V 12V
Voltage-Output2 - - - - -
Voltage-Output3 - - - - -
Voltage-Output4 - - - - -
Current-Output(Max) 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
Power(Watts) 3 W 3 W 3 W 3 W 3 W
Voltage-Isolation 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV 3 kV
Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial) ITE (Commercial)
Features OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP OCP, SCP
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Efficiency 76% 76% 76% 76% 76%
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Size/Dimension 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) 1.25 L x 0.80 W x 0.40 H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)