Nexperia USA Inc. PZU3.6B2L,315
PZU3.6B2L,315
Part No.:
PZU3.6B2L,315
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Category:
Diodes - Zener - Single
Package:
SOD-882
Datasheet:
ShinYuaPZU3.6B2L,315.pdf
Description:
DIODE ZENER 3.6V 250MW DFN1006-2
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Tolerance:
±2%
Part Status:
Active
Power - Max:
250 mW
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
90 Ohms
Impedance (Max) (Zzt):
-55°C ~ 150°C
Operating Temperature:
3.6 V
Supplier Device Package:
5 µA @ 1 V
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
1.1 V @ 100 mA