Littelfuse Inc. Q2008RH4
Q2008RH4
Part No.:
Q2008RH4
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaQ2008RH4.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 200V 8A TO220
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
200 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
83A, 100A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
35 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)