Littelfuse Inc. Q2010N5RP
Q2010N5RP
Part No.:
Q2010N5RP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaQ2010N5RP.pdf
Description:
TRIAC 200V 10A TO263
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Obsolete
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
200 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
10 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
100A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)