Littelfuse Inc. Q4004L4TP
Q4004L4TP
Part No.:
Q4004L4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaQ4004L4TP.pdf
Description:
TRIAC 400V 4A TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Standard
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
4 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
46A, 55A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
25 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
30 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)