Littelfuse Inc. Q4006LH4TP
Q4006LH4TP
Part No.:
Q4006LH4TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-220-3 Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaQ4006LH4TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 400V 6A TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
80A, 85A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
35 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)