Littelfuse Inc. Q6006VH3TP
Q6006VH3TP
Part No.:
Q6006VH3TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
ShinYuaQ6006VH3TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 6A TO251
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Active
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
55A, 65A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
15 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)