Littelfuse Inc. Q6008VH4TP
Q6008VH4TP
Part No.:
Q6008VH4TP
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
ShinYuaQ6008VH4TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO251
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
8 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
80A, 85A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
35 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
35 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)