Littelfuse Inc. Q6012NH2TP
Q6012NH2TP
Part No.:
Q6012NH2TP
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaQ6012NH2TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO263AB
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
110A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
10 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
15 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)