Littelfuse Inc. Q6012RH5TP
Q6012RH5TP
Part No.:
Q6012RH5TP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaQ6012RH5TP.pdf
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V 12A TO220
TriacType:
Alternistor - Snubberless
Voltage-OffState:
600 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
12 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.3 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
110A, 120A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
50 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
50 mA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)